Yeni nesil şömineler nedir, tam olarak nasıl tanımlanırlar?

Yeni nesil şömineler olarak tanımlanan bacasız şömineler baca veya herhangi bir donanım bağlantısı gerektirmeden baca gerektirmeden mekanın her noktasında uygulanabilen ve gerçek alev keyfini mekanın her noktasına taşıyabilen farklı tasarımlardan oluşan şöminelerdir.

Bu şöminelerin yeni teknolojileri var mı?

Bu şöminelerin geçmişi tüm dünyada sadece birkaç yıl öncesine dayanmakta.Başka amaçlarla da kullanılan bio-ethanol yakıtının farklı katkı maddeleriyle desteklenmesi ile baca gerektirmeyen bu koleksiyonların üretimine başlanmıştır.

Bio-ethanol yakıtı nedir?

Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan bio-ethanol,şeker kamışı, patates,kırmızı pancar,buğday gibi hububatlardan elde edilen şekerlerin fermantasyonu ile üretilen saf bir alkol olan ethanolün çeşitli maddelerle denatüre edilmesiyle oluşur. Maksimum konfor ve seyir zevki için bazı doğal katkı maddeleri de eklenerek dumansız,kokusuz,reel ve kızıl bir alev görüntüsü elde edilir. Tamamen biyolojik ürünlerin bileşiminden oluşan bio-ethanol, ekolojik dengeye zarar vermeyen temiz yanma özelliğiyle bacasız olarak evin her noktasında uygulanabilir.

Bacasız şömineler yanarken insan sağlığına zarar veren gazlar açığa çıkar mı?

Kullanılan yakıtın tarım ve orman ürünlerinden üretilmesi nedeniyle yanma sonucu ortaya çıkan su buharı ve 2 orta boy mumun yanması sonucu açığa çıkan kadar karbondioksittir.

Karbonmonoksit,azot oksit ve aldehit gibi zararlı atık gazlar 700 ° C ‘ye kadar olan yanma sıcaklığına kadar açığa çıkmaz.Bacasız dekoratif şöminelerde yanma sıcaklığı 400 ° C altında olduğu için bu gazların ortaya çıkacağı ortam oluşmaz dolayısıyla bacaya gereksinim kalmaz.

Yakıt tüketimi ne kadardır?

Şöminenin modeline ve yanma ayar mekanizmasının kullanım şekline göre değişkenlik göstermekle beraber yapılan testlerde 2 lt kapasiteli bir yanma haznesinin 6-7 saat kesintisiz yanma sağladığı tespit edilmiştir.

Herhangi bir ısıtma fonksiyonu var mı .Varsa ısıtma kapasiteleri ne kadardır?

Isıtma fonksiyonu vardır. Bununla beraber kullanılan modele göre değişken ısıtma kapasitelerine sahiptirler.Bağımsız laboratuarlarda yapılan testlerde 1 litre yakıtın 1 saatte yaydığı ısı 7.1 kw olarak ölçülmüştür. Bu yakıtın 2 saatte tükenmesi durumunda 3.5 kw/h 3 saatte tükenmesi durumunda 2.4 kw/h ısı açığa çıkar.

Herhangi bir bakım gerektirir mi?

Herhangi özel bir bakım gerektirmez. Evinizdeki mobilyayı temizler gibi nemli bir bezle ara sıra silmeniz yeterli.

Mevcut şöminemi bacasız şömineye dönüştürebilir miyim?

Bacası uygun normlarda yapılmamış çekiş problemi yaşayan veya mevcut odunlu bir şöminesini kullanım konforu nedeniyle bacasız konsepte çevirmek isteyenler tarafından yanma haznesi satın alınmak suretiyle şöminenin yakıt dönüşümü sağlanabilir. Burada unutulmaması gereken mevcut şöminenin açık hazne yapısında (cam kapaksız) olmasıdır.

Bacasız şömineler nerelerde kullanılır?

Dış kaplama materyali olarak olarak kullanılan fiberglas,paslanmaz çelik gibi maddeler ve yanma işlemini gerçekleştiği paslanmaz çelik hazneler bacasız şöminelerin iç mekanların yanı sıra atmosfer korozyondan etkilenmeden dış mekanlarda da güvenli kullanımını sağlar.

Kurulumları nasıl sağlanıyor?

Kurulumları modeline göre değişmektedir. Duvar modellerini kısa sürede bir tablo gibi duvara asabilir ankastre modelleri ise uygun ölçülerde yer hazırlanarak duvara gömebilir veya etrafını kapatabilirsiniz. Dış mekanda ya da mekan içerisinde yer alan ayaklı modeller ise modüler parçaların birleştirilmesiyle kurulumu tamamlanır.

En çok hangi modeller satıyor?

Birçok Şömine ürün grubunda olduğu gibi bacasız şöminelerde de çeşitli kalitede ve tasarımda alternatifler mevcut.Mimarlar daha çok kendi tasarımlarını gerçekleştirebilecekleri yanma hazneleri ve dizayn ürünleri tercih ederken son kullanıcılar daha çok montajı kolay olan bitmiş mamülleri tercih ediyor.

Bu tip şömineleri satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Ateşin seyir zevkini güvenli bir şekilde geniş kitlelere sunmak için tasarlanan bacasız şömineler mutlaka uluslar arası kalite belgelendirme kuruluşlarının normlarına uygun olup olmadığı sorgulanmalı. Merdiven altı diye tabir edilen mühendislik hesaplamalardan yoksun ürünlere karşı dikkatli ve bilinçli olunmalı

Evlerin daha çok hangi alanlarında kullanılıyor?

Daha çok salonlarda kendine yer bulan şömineler ,çalışma odaları,yatak odaları,kış bahçeleri gibi iç mekanların yanı sıra havuz başları,teraslar ve bahçelerde de kullanılmaktadır.

Kaç farklı model var? Tasarımlardan bahsedebilir misiniz?

Çeşitli materyallerden üretilen bir çok model mevcut. Kendi tasarımını yaratmaya imkan tanıyan yanma hazneleri açık hava kullanımı için tasarlanmış kendinden ayaklı modeller duvara asma veya gömme uygulanabilen modeller mevcut.

http://www.decofire.com/

Decofire Şömine

Decofire Şömine, Avrupa’nın en prestijli şömine markalarını bünyesinde bulunduran, 15 yıllık deneyimiyle her bir parçası itina ile üretilen şömine koleksiyonlarının yanısıra kişiye özel şömine tasarım ve üretim hizmetini de sürdürmektedir. Farklı kategorilerden oluşan bu olağanüstü şömine tasarımlarında kullanılan materyalleri ve renkleri seçebilme ayrıcalığı ile mimarlar ve son kullanıcılara özel mekanlarında arzu ettikleri şömine keyfini yaratma imkanı tanınıyor. Koleksiyonun en ilgi çekici tasarımlarından Harry Boley imzalı camlı orta şömineler yıllardır dünyanın en görkemli yapılarını süslemektedir. Boley Exclusive şömine koleksiyonu,mimari trendler ve teknolojik gelişmeler paralelinde olağan ölçülerin yanında sıradışı ölçülerde de üretim yapmakta ve isteğe bağlı olarak odun,doğalgaz,lpg yakıtlı veya özel biyolojik yakıtıyla bacasız sistemde temin edilmektedir.

DECOFIRE HAKKINDA

“Decofire” 2003 yılında butik dekorasyon ürünleri pazarında iyi bir konum hedeflemek amacıyla Avrupa’nın en saygın ve prestijli markaları ile işbirliğine gidip Türkiye ve Ortadoğu pazarına girmiştir.

Şömine konusunda eğitimlerini, distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz markalardan almış olan satış ve montaj mühendislerinden oluşan ekip Türkiye’deki dünya ölçekli firmalarda görev yapmış tecrübeli personelden oluşmaktadır.

Decofire,mevcut koleksiyonların yanısıra kişiye özel şömine tasarımları,projelendirmeler ve uygulamalarını yaparak mimariye özgün bir çizgi kazandırır.

Decofire Şömine konusundaki beklentileri klasik anlayıştan mühendislik anlayışına sokmak isteyen Decofire,kalitesini CE,DIN Plus,HR Plus,Flamme Verte Uluslar arası belgeleriyle ispatlamıştır.

2007 yılında doğalgaz ve lpg yakıtları ile uyumlu çalışabilen şömine haznelerinin ithalatını gerçekleştiren Decofire ,İgdaş ve diğer gaz dağıtım kuruluşlarınca onay sürecini tamamlamıştır.

Türkiye’nin seçkin mimarları ile ortaklaşa yürüttüğü referanslarına butik oteller, konaklar, villa projeleri ve daha bir çok münferit konut projesi dahildir.